Reis Araç Kiralama İletişim:444 63 55
Reis Araç Kiralama Merkez Ofis:

Eskişehir Yolu 7.Km Ticaret Bakanlığı Önü No:100/B Çankaya / ANKARA

Yağmurlu Havada Araba Nasıl Kullanılır?

Yağmurlu havalar görüş mesafesinin kısıtlandığı zamanlardır. Bu nedenle de böyle havalarda sürüş hassasiyeti oldukça önemlidir. Uyarılara dikkat edildiği takdir de doğru brıu bir sürüş tekniği uygulanmış olacaktır. Sürücüler yağmurlu havalarda normal bir havaya göre daha fazla dikkatli davranması gerekir. Özellikle direksiyon hakimiyeti böyle durumlarda daha güç olacağı için koltukta doğru pozisyonda oturmanız büyük önem taşır. Bu aynı zamanda sizin görüş açınızın doğru bir şekilde ayarlanmasına neden olacaktır.

Soğuk ve yağışlı havalarda sürücülerin kıyafetlerine de dikkat etmesi gerekir. Ne kadar rahat bir kıyafet tercih edilirse hassasiyet ve dikkat kabiliyeti o kadar artacaktır.

Havalandırmanın Doğru Kullanımı

Kaliteli bir sürüş demek camların buğulanmaması ile sağlanabilir. Bu nedenle de havalandırmanızı doğru bir şekilde kullanmalısınız. Araçlar şu an modern teknolojilerle donatılmış olduğundan her araçta hızlı bir şekilde cam buğusunu çözecek olan fonksiyonlar mevcuttur. Camın buğulanmaması için aracın içerisindeki sıcaklığın çok fazla yüksek olmaması gerekir. Aracı kullanmaya başlamadan önce ayakkabıların tabanlarındaki ve de pedallardaki ıslaklığın da silinmesinde fayda vardır. Çünkü ani bir hareket durumunda ayağınız pedaldan kayabilir.

Lastik ve Jant Seçimi

Araçlarda güvenlik noktasında en önemli aksamlardan biri lastiklerdir ve lastikleriniz ile jantlarınız olması gereken ebatlarda tercih edilmesi gerekir. Unutmayın ki yağmurlu havalarda fren mesafeniz daha çok uzayacak ve lastiğin performansı düşecektir. Standart bir lastik 7 derecenin altında özelliğini kaybeder bu nedenle de mevsimine uygun lastik tercih etmek gerekir. Üstelik ekonomik ömrünü tamamlamış lastikler hiçbir zaman size güvenli bir sürüş imkanı sağlamayacaktır.

Arka Cam Görüş Kısıtlılığı

Aracın dikiz aynası bir sürücünün en önemli görüş açısıdır diyebiliriz. Ancak yağmurlu havalarda arka cam ilk buharlanacak olandır. Bu nedenle arka cam buğusunun rezistans sayesinde mutlaka açık olması gerekir.

Unutmamak gerekir ki yağmurun ilk yağdığı andan itibaren yerdeki tozlar adeta buz görevi yapacak ve tutunmanızı güçleştirecektir. Bu nedenle de daima hızınızın düşük olması gerekir. Ani hareketlerden her zaman kaçınmalısınız fren yerine ayağınızı gazdan çekmek en ideal yöntemdir.

Bu yazımızı okudunuz ise sisli havalarda nasıl araba kullanılır? Yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.


Etiketler: Yağmurlu Havada Araba Nasıl Kullanılır