Reis Araç Kiralama İletişim:444 63 55
Reis Araç Kiralama Merkez Ofis:

Eskişehir Yolu 7.Km Ticaret Bakanlığı Önü No:100/B Çankaya / ANKARA

Trafikte Kaza Sonrasında Yapılması Gerekenler

Araç kullanmak her zaman bir risk içeren durumdur. Bazen beklemediğiniz anlarda beklemediğiniz sürprizlerle karşı karşıya kalmak durumunda kalırsınız. Bu nedenle araç sürmeye karar verdiğinizde aslında olası her şeyi de kabul etmiş sayılırsınız. Bu bir risktir ve önemlisi risk yönetimini bilmeniz ve en iyi şekilde düzenlemeniz gerekecektir. Trafikte kaza sonrasında genelde bir heyecan durumu hakim olur bu ölümlü bir kaza ile sonuçlanmış ise o dakikada artık sürücü adayı kesinlikle hiçbir şey düşünemez ve planlayamaz. Ancak bazı kişilerde vardır ki en ufak kazalarda bile bir çok şeyi karıştırıp ne yapacağını bilemezler.

İşte bu yazımızda bu konu üzerine değinmek istedik ve trafikte kaza sonrasında yapılması gerekenler hakkında önemli birkaç hatırlatma yapmak istedik. Eğer ki kaza sonrasında karşı tarafta meydana gelen maddi bir hasar varsa mutlaka birkaç önemli adımın atılması gerekecektir. Bunun nedeni kusurların tespit edilmesidir. Kusur sizde ise farklı bir yol karşı taraftaysa farklı bir yol izlenmesi gerekir. Bunun amacı hazırlanan bu kaza tespit tutanağının sigorta şirketine sunulması içindir. Dolayısıyla maddi kazanızın bedelinin de karşı taraftan alınması gerekecektir.

Kaza sonrasında en önemli konu kaza tespit tutanağıdır. Dolayısıyla tarafların aynı anda bu tutanağı doldurması gerekmektedir. Araç sürücülerinin mutlaka araçlarında kaza tespit tutanağı bulundurmaları gerekmektedir. Çünkü kazaların ne zaman yaşanabileceği hiçbir zaman belli olmaz. Eğer ki kaza konusunda kusurun kimse olduğu tespit edilemiyorsa o zaman trafik polisinden ya da bölgenizde bulunan jandarmadan yardım istemeniz gerekir.

 Kaza tespit tutanağının tutulmayacağı çok sayıda durum vardır bunlara dikkat edilmelidir aksi takdirde tutanak geçersiz sayılır.

  • Karşı taraf ehliyetsiz araba kullanıyorsa bu tutanak tutulmaz.
  • Karşı taraftaki araç sürücüsünün yaşı küçükse,
  • Alkol ya da uyuşturucu madde kullanımı yaptıysa,
  • Akıl sağlığıyla ilgili şüpheli bir durum varsa,
  • Kazaya karışan araç kamuya aitse yine bu tutanak tutulmaz.

Etiketler: Kaza Sonrası Yapılması Gerekenler